O nemocnici > Sochy z Vejprt

Sochy z Vejprt

Výzdoba areálu nemocnice

V areálu Pardubické krajské nemocnice, a.s. bylo umístěno celkem 7 soch. Tyto sochy byly vytvořeny během 13. ročníku Mezinárodního sochařského sympozia v Galerii H ve Vejprtech, kterého se zúčastnilo celkem 13 sochařů z 5 zemí Evropy a 1 sochařka z Brazílie.
Během sympozia vzniklo 14 soch v celkové hodnotě okolo 7 mil. Kč (autorské ceny).
Pořadatelem akce byla Mezinárodní umělecká společnost, o.p.s. (obchodně prospěšná společnost) se sídlem ve Vejprtech pod vedením manželů Hladkých a za sponzorství Severočeských dolů a ČEZ Prunéřov.
Záštitu nad celou akcí a finanční příspěvek poskytly Krajské úřady v Ústí nad Labem a Pardubicích.
Byla provedena příprava betonových základů a po technologicky nutné době, potřebné k vytvrzení betonu, byly sochy převezeny do areálu nemocnice a definitivně usazeny.
Výsledky práce sochařů z minulých ročníků již zdobí areály nemocnic v Teplicích, Mostě, Ústí nad Labem, Krnově, Šumperku, Liberci a dvou nemocnic v Německu.

Touto akcí spolupráce s Mezinárodní uměleckou společností nekončí, v případě zájmu ze strany pardubické nemocnice budou do areálu umístěny obrazy a další sochy.
Platí to i pro ostatní nemocnice, které mohou samy oslovit tuto společnost a požádat o spolupráci.
Snahou pořadatele není jen vyzdobit a zútulnit prostory nemocnice, ale nabídnout široké veřejnosti možnost sponzorství, neboť sochy jsou prodejné a výtěžek prodeje bude použit k dalšímu rozvoji a zkvalitnění úrovně péče o pacienta.

Protože sochy vyvolaly velkou vlnu zájmu ze strany zaměstnanců i pacientů, uvádíme na jejich přání názvy a autory soch tak, jak nám jsou uvedeni v předávacím protokolu od dodavatele.

1. Frank Rasbach: ¾-8 – opracovaný pískovec ve tvaru spojených článků řetězu – umístěno vedle hodin na hlavním nádvoří
2. Perin Sprecher: Geburt der Erde – poloopracovaný pískovec s horním ukončením abstraktního srdce – umístěno před budovou ředitelství
3. Sylvia Loew: Serena 05 – kubistická figura pololežící ženy – umístěno v parčíku za operačními sály
4. Bob Sloan: Sfinga – figura sfingy s křídly – umístěno u dětského koutku před dětským oddělením
5. Rolf Sprecher: Nonverbaler diskurs – dvě postavy v zápasnickém objetí – umístěno před oddělením ORL
6. Georgij Kudriavchenko: Metamorfosis – opracovaný pískovec v kombinaci ženského těla a jablka – umístěno proti vchodu do jídelny
7. Ondřej Doležal: Mořská panna – opracovaný pískovec představující mořskou pannu – umístěno před oddělením stomatochirurgie

    Informace pro rodičky
    Kliniky a oddělení